PVC Kapı ve Pencere Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PVC-Pencere.Org olarak; 17 yıldır PVC sektöründe imalat, montaj ve satış konusunda hizmet vermekte olan Yaşar Bey’in pvc sektörüyle ilgili uyarı ve açıklamalarını paylaşmak istiyoruz.

17 yıldır bu sektörde imalat, montaj ve satış yapmaktayız. Burada önemli olan, yapılan kapı ve pencerelerde kullanılan seridir.

1- Mesala Ege ve Akdeniz bölgelerinde 60’lık serinin kullanımı ısı yönününden kullanışlı olabilir; ancak ses yönünden zayıf kalabilir. Bu birinci unsur. İkinci unsur 4 kattan daha yüksek binalarda yapılacak pencerenin, binanın doğu, batı veya kuzey yönünde olması çok önemlidir. Rüzgarın şiddetinin hesaplanması, yağmur, fırtınanın mukavemetinin iyi düşünülmesi ve hesaplanması çok önemlidir. Çünkü 2. kattaki evin ses ve ısı yalıtımı ile 7. kattadaki bir evin yalıtımı -aynı binada olsa bile- çok farklıdır. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 70’lik serinin altında takılacak olan pencerelerde, kış aylarındaki -30 dereceye kadar olan hava sıcaklılarında farkı hissedilecektir.

2- Kullanılacak olan PVC’nin TSE, İSO 9001, 9002 hizmet yeretlilik belgesi. Yetkiliden imalat belgeleri ile garanti belgesinin olup olmadığı hakkında bilgi alın.

Pvc sektöründe genel olarak kullanılan aksesuarda 2 yıl, imalat ve montaj hatalarına karşı 5-10 yıl servis garantisi verme zorunlulukları vardır. Yapı denetim kontrolu uygulama yönetmeliğine göre ayrıca firma ile mutlaka sözleşme imzalanması gerekmekte olup bu kıstaslar sözleşmeye ekletilmedir.

3- Standart olarak kullanılacak destek sacı 1.50mm altında olmamalı, pvc kasasına, ortak ayrıtına ve kanat içlerine mutlaka destek sacı kullanılmalıdır. Kulanılacak olan kilit, barel, kol ve menteşelerde mutlaka marka olan ürünlerin kullanılıp kullanılmadığını sorun.

4- Camın standart kalınlıkları; şişecam 45mmx12 veya 16’lık camın cam çıtası butillix4 mmlik cam toplam 20 veya 24 mm’lik cam eder. Camın ısıcam mı yoksa çift cam mı olduğunu sorun. Isıcamın içerisinde argon gazı mevcuttur. Çift camın içerisinde argon gazı olmuyor. Bu da metre kare birim fiyatında 3TL fark eder. Argon gazı, yazın serin kışın sıcak tutma özelliğini sağlar.

Pvc kapı veya pencerenin montajı yapılacak olan yerin izalasyonu iyi yapılmalıdır. Bu da tabiki iyi bir montaj işçiliğinden geçer.

PVC İşinin Hileleri

Bu sektörün içerisinde olan birisi olarak ne tür hilelere başvurulduğunun da bilincindeyim. Bunları sizin de bilmeniz ve temkinli olmanız adına açıklamakta fayda görüyorum:

1- Firmalar maliyeti aşağıya çekebilmek için büyük pencerelere konması gereken 2 veya 3 pencere kanadının 1 tanesini iptal ederek maliyeti aşağıya çekebiliyorlar.

2- Kullanılan aksesuar malzemleri ithal malzemeden kullanarak maliyetleri aşağıya çekebiliyorlar.

3- Destek sacını sadece bağlantı yerleri ile mentenin vurulduğu yerlere kullanarak destek sacından maliyeti aşağıya çekebiliyorlar.

4- 1,50mm’lik destek sacı yerine 0,80mm veya 1mm’lik destek sacı kullanıyorlar.

5- Kullanılan pencere ve kapı kollara aluminyum yerine plastik kol kullanarak maliyet aşağıya çekilebilıyor.

6- Kapılarda kullanılan lambrilerde, orjinal lambri yerine hurdadan çekilmiş metresi 1TL olan lambri kullanılabiliyor!

7- Kapılarda kullanılan ispanyolet ve barellerde TSE’li ürünler yerine ithal çin malı kullanılıyor. Bu da kapının çabuk bozulmasına ve ayarının düşmesine sebep oluyor.

8- Kullanılan cam kalınlıkları 4mm’lik yerine 3mm’lik kullanıyor.

Bu yazdıklarımdan belki bazıları rahatsız olabilecektir. Ama doğru söylemeyi, vatandaşı bilinçlendirmeyi bir görev olarak biliriz. Saygılarımızla.

Site yönetimi olarak bu bilgilendirici yazısından dolayı Yaşar Bey’e teşekkürü bir borç biliriz.

5 thoughts on “PVC Kapı ve Pencere Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. yaşar beyin müşterileri bilinçlendirmek için yazdığı yazının tamamına katılmamakla birlikte,genel hatlarıyla doğrudur.fakat bu gün piyasadaki maliyet artışları, kar marjlarının düşmesi hatta zarar beyanlarının çoğalması imlatçıları piyasa mallarını kulanmaya sevk etmiştir.plastik fabrikalrı petrol fiyatlarındaki ve döviz kurlarındaki artışları sebep gösterip zam yapıyorlar ama biz küçük esnaf bu zamları müşteriye yansıtamıyoruz.türkiyede müşterinin ilk sorduğu fiyat ucuz olsun deniliyor. 10 yıl önceki fiyatlardan imalat yapıyoruz . müşteriyi bilinçlendireceğim derken imlatçıların piyasa şartlarında yaptıkları makul pencere imalatı ve kulanılan malzeme şekillerini küçümseyen tavrıınz müşteriyi bilinçlendirmediği gibi sadece suyu bulandırır.

  2. coook teşekkür ederım…saygılarımla..bılgılendırmekten dolayı cok buyuk sevap kazandınız..

  3. ben bir winsa bayısıyım 10 senedir bu sektörde calısıyorum vadandasımız ucuz olsunda nasıl olursa olsun bilincinde ama cok yanlıs ucuzdur vardır bi illeti pahalıdır vardır bi hikmeti sözü cok dogru winsa işte bu yüzden hic kaliteden taviz vermiyor pvc işinde öncelik kalıte snrası montajdır iyi bir ölcü ve izalasyonla kusursuz olur 05352948781 winsa bayisi

  4. Veranam da bulunan pvc kanat düşüküğü oldu hareket ederken
    altı sürtüyor bunu nereden ayarlayabilirim.Şimdiden Tşkr.

  5. kullanılan camların çift cam yada ısı cam olduğunu nasıl anlarız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir