PVC Pencere – Dayanıklıyı Seç, Doğruyu Seç!

Evinizi daha da güzelleştirmek için bazı bölümlerinde tadilat yapmayı düşünüyorsanız, belki yenilemeyi ilk düşüneceğiniz yer pencere çerçeveleriniz ve camlarınız olacaktır. Pencereler sık sık değiştirlmediğinden ve uzun süre kullanıldığından seçimi büyük önem taşıyor. Dışardaki ışığı içeriye taşıyan, odanıza bir vizyon veren ve hatta odanızı daha büyük hissettiren odalarınızdaki en önemli unsurlardan biridir. Pencerelerin temel özelliklerini gözeterek yapacağınız seçimler evinizi gerçekten de sıcak bir yuvaya çevirebilecektir.

Temel pvc pencere yapısının çift camlı levhalardan oluşan bir kasa olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte pvc pencereler diğer pencere profillerine göre çeşitli avantajlar sunmaktadır. PVC pencereler öncelikle havayı geçirmemesi için testlere tabi tutulurlar. Vinil isimli dayanıklı bir maddeden üretilirler ve bu sayede hem hava geçirgenliğine karşı dayanıklı hemde su ve sabunla kolayca temizlenebilme özelliği kazanmış olurlar. Bunun dışında zaman zaman menteşelerini yağlamak, sağlıklı kullanıma devam etmeniz için yeterli olacaktır.

Eğer daha önce ahşap pencere kullandıysanız paslanma ve deformasyondan dolayı zaman zaman boyamak durumunda kalmış olabilirsiniz. PVC pencereler ise boyama işlemi gerektirmezler. Zaten çok farklı renk çeşitleriyle üretildiklerinden istediğinizi satın alarak monte ettirebilirsiniz. PVC’de kullanılan maddeler dolayısıyla renklerde zamanla herhangi bir solma meydana gelmez. Kullanılan maddeler kanserojen değildir. Ayrıca vinilden yapıldığından paslanma ve korozyon gözlenmez.

Ahşap pencerelerin aksine pvc pencerelerde eğilme ve bükülme durumlarıyla karşılaşmazsınız. Çünkü pvc profilleri çok dayanıklı katkı maddelerini de barındırır. Ahşap malzemeye oranla pvc pencerenin yanması çok daha zordur. Ancak yoğun ateş altında yanıklar oluşabilir. Aynı zamanda su da geçirmezler. Ahşap profillerin aksine %100 su izolasyonu da sağlamış olurlar.

PVC pencerenin piyasadaki en dayanıklı seçin olduğu bilinmektedir. Buna rağmen diğerlerine oranla daha ekonomiktir. Bir çok farklı modeli mevcuttur. Sürmeli kanatlı, çevirmeli gibi modellerin yanında dikey sürme kanatlı ve bunun gibi farklı modelleri de bulunur. Dolayısıyla çeşitlilik çok fazladır ve istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca ahşap profiller için ormanlardaki ağaçlar kesilmektedir. Oysa vinil geri dönüşümlü bir maddedir ve zararsızdır. PVC profili tercih ederek ahşap kullanımını dolayısıyla ağaç kesimini de azaltmış olursunuz.

Evinizin tasarımı nasıl olursa olsun inanıyorum ki seveceğiniz stilde bir pvc pencere sistemi, pvc pencere modeli bulacaksınız. Eski pencerelerinizin yerine yeni pvc pencereler almanız hem evinizin güvenliği açısından hem de ekonomik yönden size fayda getirecektir. Su ve hava geçirmez oluması, yanmaz malzemeden üretilmesi, güvenlik önemlerinin bulunması, çok farklı modellerde ve çeşitli renklerde üretilmesi gibi bir çok sebep dolayısıyla hiç şüphesiz ki pvc pencere en doğru seçimdir. Üstelik hangi açıdan bakarsanız bakın daha ekonomiktir.

One thought on “PVC Pencere – Dayanıklıyı Seç, Doğruyu Seç!

  1. güzel bir yazı olmuş sonuna kadar okudum. bu devirde zaten ahşap pencere çerçevesi kullanan kalmamıştır herhalde. teşekkürler yazınız için…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir